Fair Results
2017 Special Recognition Awards Print E-mail

RESULTS OF 2017 FAIR EVENTS

Special Recognition Awards

For Service to the Frederick County Fair

SWEEPSTAKES AWARDS

Girl – Hannah Davis

Boy – Braden Henry

The Fair recognizes the girl and boy who earn the most points from ribbons won for youth exhibits entered based on the following criteria:  1st = 5 points, 2nd = 4 points, 3rd = 3 points, 4th = 1 point.  Sweepstakes winners will receive a trophy.  This recognition cannot be received two years in a row.

ADULT SWEEPSTAKES AWARD

Becky Sue Henry

The Fair recognizes the adult who earns the most points from exhibits entered and  ribbons won in Home Economics based on the following criteria:  1st = 5 points, 2nd = 4 points, 3rd = 3 points, 4th = 1 point.  This recognition cannot be received two years in a row.  The Fair Association awards $150.00 to the winner.

OUTSTANDING BUSINESS

Keplinger’s Repair Service

This award is presented to a business that has contributed to the overall success of the Frederick County Fair.  A committee is appointed to determine the recipient of this award.

SHINGLETON AWARD

Scott Moulden

The Shingleton Award is presented to the individual who has greatly contributed his/her time to the success of the Frederick County Fair.  This award is named for Newton B. Shingleton, a benefactor to the Fair.  A committee is appointed to determine the individual to receive this award.

 
2017 Pageant and Fair Event Results Print E-mail

2017 INDIVIDUAL RECOGNITIONS FOR FAIR EVENTS

Miss Frederick County Fair                                     Alina Hackney 

1st Runner up                                                   Autumn Mitchell

2nd Runner up                                                  Julia Elliott

People’s Choice                                              Alina Hackney

Photogenic                                                      Alina Hackney

Jr. Miss Frederick County Fair Sierra Clem

1st Runner up                                                   Natalie Woodward

People’s Choice                                              Ayma Kremer

Photogenic                                                      Sierra Clem

 

Pre-Teen Miss Frederick County Fair Addison Williams

1st Runner up                                                   Ava Manarino

2nd Runner up                                                  McKenna Southern

People’s Choice                                              Destiny

Photogenic                                                      Addison Williams

 

Little Miss Frederick County Fair Madison Thacker

1st Runner up                                                   Erika Pitcock

2nd Runner up                                                  Alayna Casgranda

3rd Runner up                                                  Ella Mannarino

4th Runner up                                                  Molly Maynard

People’s Choice                                              Sierra-Nicole Wimer

Photogenic                                                      Sierra-Nicole Wimer

 

2017 Tiny Miss Frederick County Fair Camdyn Wilson

1st Runner up                                                   Lindsay Davis

2nd Runner up                                                 Maggie Maynard

3rd Runner up                                                  Mya Jeter

4th Runner up                                                  Penelope Neiss

People’s Choice                                              Lindsay Davis

Photogenic                                                      Abagail Sibert

Apple Pie Eating Contest

1st Place:                                                          Chad Morris

2nd Place                                                          Emma Sheetz

 

Box Turtle Derby

1st Place:                                                          Wayatt McFadden

2nd Place:                                                         Henley McFadden

 

Mutton Busting Contest:

1st Place - Tie                                                   Garrett Waddell and Kevin Dean

 
2017 Winners of Animal Events Print E-mail

WINNERS OF ANIMAL EVENTS FOR 2017

Market Lamb Show

Grand Champion:                                             shown by Chet Boden

Reserve Champion:                                          shown by Evan Lineweaver

Champion Pair:                                     Chet Boden

Reserve Champion Pair:                                   Evan Lineweaver

Showmanship:

Senior                                                  Chet Boden

Reserve                                                Evan Lineweaver

Junior                                                   Rebecca Stout

Reserve                                                Jacob Stout

Senior Novice                                      Quinna Molden

Reserve                                                Anna Nicodemous

Junior Novice                                       Emma Wisecarver

Reserve                                                Sam Ridings

 

Market Steer Show

Grand Champion:                                             shown by Evan Lineweaver

Reserve Champion:                                          shown by Gordon McIntire

Showmanship:

Senior                                                  Caleb Boden

Reserve                                                Evan Lineweaver

Junior                                                   Brooklyn Davis

Reserve                                                Eddyn Molden

Market Hog Show

Grand Champion:                                             shown by Lacey Snyder

Reserve Champion:                                          shown by Caleb Boden

Showmanship:

Senior                                                  Caleb Boden

Reserve                                                Evan Lineweaver

Junior                                                   Tracey Snyder

Reserve                                                Tesla Snapp

Senior Novice                                      Kate Campbell

Reserve                                                Matthew Hartley

Junior Novice                                       Meade DeHaven

Reserve                                                Logan Dodson

Market Goat Show

Grand Champion:                                             shown by Marquis Smith

Reserve Champion                                           shown by Tyler McDonald

Showmanship:

Senior                                                  Hayley Seabright

Reserve                                                Marquis Smith

Junior                                                   Tyler McDonald

Reserve                                                Keller Cooley

Senior Novice                                      Quinna Molden

Junior Novice                                       Kennah Kerns

Reserve                                                Eddyn Molden

 

RATE OF GAIN CONTEST (BEEF):

1stCyle DeHaven

2nd – Charles Shepley

3rd – Hayley Seabright

4th – Evan Lineweaver

5th – Brooklyn Davis

Supreme Champion Showmanship Awards

Senior:  Caleb Boden